Az emberi jogok bajnokai

Desmond Tutu, az egyik legismertebb dél-afrikai emberi jogi aktivista 1984-ben Nobel-békedíjat kapott az apartheid megdöntésében való részvételéért. 1931-ben a dél-afrikai Transvaal tartomány Klerksdorp városában született, és az első fekete anglikán érsek lett mind Cape Townban, mind Johannesburgban. A fekete dél-afrikaiak szószólójaként nyíltan bírálta az apartheidrendszert. Tutu támogatta Dél-Afrika gazdasági bojkottját is, miközben folyamatosan megbékélésre buzdította az apartheidben érintetteket.

Amikor Nelson Mandelát a nemzet első fekete elnökévé választották, kinevezte Tutut az Igazság és Megbékélési Bizottság (Truth & Reconciliation Commission) elnökévé.

Emberi jogi munkájában Tutu úgy fogalmazta meg célját, mint „egy demokratikus és igazságos társadalom faji megkülönböztetés nélkül”, amelynek megvalósításáért követeléseket fogalmazott meg: egyenlő polgári jogokat mindenkinek, közös oktatási rendszert és a deportálások megszüntetését.

A Nobel-díjon kívül Tutu számos díjat kapott, többek között a Pacem in Terris díjat, a John T. Walker püspökről elnevezett Tiszteletbeli Humanitárius Szolgálat díját, A Lincoln Vezetői Díjat, és a Gandhi Békedíjat.

Desmond Tutu nem hagyott fel az utazással, hirdeti az emberi jogok ügyét és minden ember egyenlőségét mind Dél-Afrikában, mind nemzetközileg.